• Ziya Gökalp Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı Mall Of İstanbul Offıce Binası Kat:18 No:139 Başakşehir/İstanbul
 • info@24portfoy.com.tr

Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

Helal Yatırım Araçları Nelerdir?

Birikimlerini İslami kazanç ilkelerine göre değerlendirmek isteyen yatırımcılar için helal yatırım araçlarının ne olduğunu açıklıyoruz.

Birikimlerini İslami kazanç ilkelerine göre değerlendirmek isteyen yatırımcılar için helal yatırım araçlarının ne olduğunu açıklıyoruz. Özellikle birikim varlıklarını yatırım araçlarında değerlendirerek kazanç sağlamak isteyen, ancak bunu İslami kurallara göre yapmak isteyen yatırımcılar için helal yatırım araçları oldukça önemlidir. Bu içeriğimizde merak edilen başlıklara gerekli cevapları sağlıyoruz.

 

Helal Yatırım Araçlar ile İlgili Temel Bilgiler?

 

Helal yatırım araçları, İslami finans ilkelerine uygun olarak hizmet veren yatırım araçları olarak tanımlanmaktadır. Helal yatırım araçları ile İslami ilkelere uygun yatırım gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar, faizsiz ve şeffaf bir şekilde yatırım avantajları kazanmaktadırlar. Faizsiz ve şeffaf olarak yürütülen helal yatırım araçları ile ilgili temel bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 1. Faizsiz Yatırım Avantajı: Faizsiz yatırım araçları ile İslami finans kurallarına uygun bir şekilde yatırım yapılmasını sağlar ve yatırımcılara adil bir şekilde getiri kazanma fırsatı sunar.
 2. Şeffaflık İlkesi: Helal yatırım araçlarıyla yatırımcılar, yatırım sürecinde tam anlamıyla şeffaf bilgi akışı kazanırlar.  Bununla birlikte yatırımcılar, yatırımlarının nasıl kullanıldığını ve kazançlarının nasıl elde edildiğini öğrenme ve anlama imkanı bulabilmektedirler.
 3. İslami Finans İlkelerine Uygunluk: Helal yatırım araçları ile İslami finans kurallarına uygun olarak tasarlanan yatırım modelleriyle yatırımcılar, faizsiz finans ilkeleri doğrultusunda işlem ve kazanç sağlarlar.
 4. Risk Yönetimi: Faizsiz yatırım araçları, risk yönetimi konusunda özenle tasarlanmış planlamaları içermektedir. Bu sayede yatırımcıların risklerini en aza indirerek gerçekleştirdikleri yatırımlardan maksimum getiriyi kazanmalarını sağlar.
 5. Çeşitlilik Sağlaması: Birçok sektörde ve bununla birlikte islami yatırım araçları türlerinde yatırım gerçekleştirme imkanı vermektedir. Dolayısıyla yatırımcılar, portföylerini çeşitlendirmiş olurken risklerini en az seviyeye çekmiş olurlar.

 

Sonuç itibariyle, helal yatırım araçları ile İslami ilkelere uygun olarak tasarlanan faizsiz yatırım araçlarına yatırım yapmak, bu koşulu arayan yatırımcılar için uygun seçenektir.

 

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir?

 

İslami yatırım ilkelerine uygun olarak hazırlanan ve faizsiz kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için tasarlanan faizsiz yatırım araçları şunları barındırır;

 

 • Katılım Hesapları: Bankalar tarafından sunulan faizsiz yatırım araçlarını ifade eder. Bu hesaplar, yatırımcıların yatırım yapmasına ve bankanın yatırım yapmasına dayanmaktadır. Getirileri ise yatırımın stratejisine göre değişmektedir.
 • Altın: Altın hesapları, faizsiz kazanç sağlayan yatırım araçlarından birisidir. Yatırımcılar satın aldıkları altınları bankalarda saklayarak helal kazanç sağlama imkanı yakalarlar.
 • Gayrimenkul Yatırımları: Varlıklarını gayrimenkul yatırımlarında değerlendirerek faizsiz kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar, konut ve ticari mülklerin satın alınması ya da kiralanmasıyla birlikte getiri imkanı yakalamış olurlar.
 • Sermaye Piyasası Araçları: Hisse senetleri, yatırım fonları, tahvil gibi yatırım araçlarını içerir. Ve bu yatırım araçları da faizsiz kazanç sağlayan yatırım araçlarıdır. Bu yatırım araçları ile yatırımcılar, faizsiz kazanç elde edebilirler.
 • Girişim Sermayesi Yatırımları: Girişim sermayesi yatırımları, faizsiz yatırım araçlarından biridir. Bu yatırım aracı ile yatırımcılar, yeni işletmeler ya da girişimler için projelere yatırım sağlayarak faizsiz getiri elde etme fırsatını yakalamış olurlar.
 • Tarım Yatırımları: Bu yatırım türü de faizsiz kazanç sağlayan yatırım araçlarından birisidir. Tarım sektöründe faaliyet gösteren şirketlere yatırım yaparak ya da tarım arazilerinin satın alınmasıyla faizsiz kazanç getirisi sunar.

 

Helal Yatırım Araçlarına Nasıl Yatırım Yapılır?

 

Faizsiz kazanç elde etmek için birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar için, helal yatırım araçlarına nasıl yatırım gerçekleştirir sorusunu cevaplıyoruz. Helal yatırım araçlarına yatırım yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 

 1. Araştırma Yapabilirsiniz: Helal yatırım araçları ile faizsiz kazanç elde etmek için öncelikle araştırma yapabilirsiniz. Bu doğrultuda hangi yatırım araçlarının size uygun olduğunu değerlendirmek için yatırım araçlarını ve piyasaları tanımalısınız. Bununla birlikte İslami finans ilkelerini de ilk iş olarak öğrenebilirsiniz.
 2. Kurum ve Şirketi Bulma Süreci: Helal yatırımlar ile kazanç sağlamak için birçok farklı kurum ve şirket vardır ve bunları bulmak için araştırma yapmalısınız.

 

Helal yatırım araçlarına yatırım yaparak, İslami finans ilkelerine uygun olarak faizsiz kazanç elde edebilirsiniz.

 

Helal Yatırım Fonları Nedir?

 

Faizsiz kazanç ilkesiyle hizmet veren helal yatırım fonları ile İslami finans ilkelerine uygun kazançlar sağlamak mümkündür.  Bu fonlar, gayrimenkul, girişim sermayesi, gıda, sağlık, teknoloji gibi sektörlere yatırım yaparak, İslami ilkelere uygun olarak getiri sağlamayı hedeflemektedir.

Helal yatırım fonlarıyla, genellikle borsada işlem gören ve açık ya da kapalı uçlu yatırım fonları ile birikim fonları gibi farklı türde olabilmektedir.  Varlıklarını helal yatırım yöntemleri ile değerlendirmek isteyenler için helal yatırım fonlarına yatırım yapmak iyi bir seçenektir. Bu sayede İslami finans ilkesine uygun olarak yatırım gerçekleştirebilmektedirler.

 

Bununla birlikte çeşitli avantajlarda sağlanır. Bunlar;

 

 • Ahlaki ve dini açıdan inançlarına uygun yatırım yapabilme imkanıdır.
 • Helal yatırım fonları çeşitli sektörlere yatırım yaparak riskleri azaltır ve portföyün çeşitliliğini arttırır.

Helal Fonlar: Faizsiz Kazanç İlkesi Nasıl Sağlanır?

Helal fonlar, faizsiz kazanç ilkesini nasıl sağlar? İşte bahsi geçen bu sorgu, faiz hassasiyetine sahip yatırımcılar için oldukça önemlidir. Dolayısıyla bir fonun faizsiz getiri ilkesiyle nasıl yönetildiğini anlamak ve bunu yaparken kazanç ilkesini nasıl sağladığını anlamak oldukça önemlidir. Bu soruların net bir şekilde cevaplanmasıyla hem faiz hassasiyetine sahip yatırımcılar güven duygusu içinde yatırım yapabilir hem de kazancın nasıl sağlandığına dair kafalarındaki soru işareti giderilmiş olur. 

Helal fon yönetiminde hangi ilkelerin geçerli olduğunu daha iyi anlamak ve kazanç ilkesini sağlayan unsurların neler olduğunu detaylı öğrenmek için iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Helal Yatırım Araçlarından Nasıl Kazanç Elde Edilir?

 

Helal yatırım araçlarından kazanç elde etmek için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri olan gayrimenkul yatırımlarını anlatıyoruz.

 

Helal yatırım araçlarından birisi olan bu yöntem ile faizsiz kazanç elde etmek mümkündür. Bu fonlar ile, gayrimenkul satın alarak kiraya verebilirsiniz. Bu sayede kar payı ya da kira getirisi elde edebilirsiniz.

2024 Yılında En İyi Helal Yatırım Seçenekleri

 

Helal yatırımda 2024 yılı içerisinde en iyi yatırım seçenekleri:

 • Hisse Senetleri
 • Gayrimenkul Yatırımları
 • Girişimleri Destekleyen Yatırım Fonları
 • İslami Fonlar

 

Bahsi geçen yatırım seçenekleri 2024 yılı içerisinde de en göz helal yatırım seçenekleri arasında yer alması beklenmektedir. Özellikle İslam inancının hassasiyetleri taşıyan yatırımcılar için helal kazanç ilkelerine uygun yatırım portföylerini genişletmek amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir.